570 178 170
Poniedziałek i Czwartek 7.00-21.30, Środa 12.00-21.00, Wtorek i Piątek 9.00-21.00

Ból piszczeli - Shin Splints

 

Shin Splints – co to takiego?

 

Ból piszczeli ogólnie znany pod hasłem „shin splints” (sztywna łydka) to niekończąca się historia wielu początkujących jak i doświadczonych biegaczy.

 

Problem ten najczęściej dotyka osób trenujących takie dyscypliny jak: bieganie, piłka nożna, narty biegowe, a w literaturze często donosi się o tym problemie wśród żołnierzy piechoty. Dane statystyczne są mało precyzyjne, wśród osób aktywnych problem shin splints dotyczy od 4 do 35% ogółu.

 

Czy to na pewno Shin splints?

 

Z powyższym problemem mamy do czynienia jeśli czujemy ból w okolicy podudzia, jest to zespół objawów dający poniższe dolegliwości:

 

 

Poza bieganiem objawy można sprowokować poprzez podskakiwanie jednonóż/obunóż
(np. skakanka). Jest to czuły test jakim w warunkach domowych można sprawdzić progres w leczeniu lub zweryfikować swoje objawy.

 

Na początku objawy występują po bieganiu – odczuwamy bolesne ciągnięcie i sztywność w wyżej wymienionych miejscach. W kolejnych fazach zaawansowania objawy rozpoczynają się coraz wcześniej w trakcie biegu po określonym zasięgu, a w ostatnim stadium uniemożliwiają nawet normalne chodzenie.

 

Skąd to się bierze?

 

Problem wynika z powtarzalnych czynności i absorbowania dużych obciążeń w długim czasie, szczególnie w trakcie biegania po twardej nawierzchni i/lub z dużą ilością podbiegów. Powstające na skutek tego mikro urazy zwiększają tendencje do przeciążeń w okolicy goleni przez co traci ona zdolność do fizjologicznego przenoszenia sił przez tkanki miękkie i zdolności do prawidłowego gojenia.

 

Wśród czynników ryzyka pojawienia się shin splints są zmiany takie jak:

 

Czy przejdzie samo?

 

Jeśli problem dopiero się zaczyna należy go obserwować i wprowadzić następujące ćwiczenia:

 

W przypadku kiedy nic się nie zmienia, a problem nasila się w obserwacji około 1-2 tygodni powinniście poszukać pomocy u wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

 

Niedoleczone shin splints może prowadzić do złamań zmęczeniowych kości piszczelowej które może wykluczyć z wszelkich aktywności na bardzo długi czas, a zaniedbanie problemu wydłuża często czas rekonwalescencji.

 

Jakie są możliwości leczenia?

 

Istnieje wiele możliwości radzenia sobie z shin splints. Zaczynając od pierwszej reakcji na wcześniej wymieniane dolegliwości powinniście zacząć od ćwiczeń zamieszczonych w filmie.

 

Jeśli nie zmniejsza to objawów, albo nie znosi ich całkowicie, można spróbować takiej metody fizykoterapii jak fala uderzeniowa lub stosować wkładki ortopedyczne znoszące płaskostopie.

 

Z mojego doświadczenia oraz powołując się na wyniki badań naukowych opartych na studium przypadku, szybsze i pełne wyleczenie jest możliwe po odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji. Mam tutaj na myśli indywidualne podejście i dojście do źródła powstawania problemu, którym może być np. ustawienie miednicy, technika biegu lub niedoleczone kontuzje.

 

Jeśli chodzi o dolegliwości bólowe w terapii najskuteczniej wydają się działać metody powięziowe, które powoli rewolucjonizują podejście do problemu i leczenia. W moim przypadku jest to metoda FDM pozwalająca błyskawicznie przywrócić kształt powięzi, wyeliminowanie bólu i przywrócenie zdolności fizjologicznego gojenia. A po uldze w bólu można skupić się na całości poprzez rozluźnienie całej taśmy tylnej (prostowniki biodra, zginacze kolana, mięśnie łydki) wzmocnienie mięśnia piszczelowego przedniego czy poprawę statyki miednicy i/lub wysklepienia stopy.

 

Co robić żeby problem nie wrócił?

 

Aby zminimalizować ryzyko powrotu shin splints, należy znaleźć przyczynę problemu i skutecznie ją wyeliminować poprzez m.in.:

 

 

 

mgr Wojciech Długołęcki

Certyfikowany terapeuta manualny, terapeuta FDM

Gabinet Rehabilitacji REH-ART

 

 

Bibliografia:

  1. Schulze Ch. Fizne S. Bader R. Lison A. „Treatment of Medial Tibial Stress Syndrome according to the Fascial Distortion Model: A Prospective Case Control Study”.The Scientific World Journal Volume 2014

  2. Jovicic M Hrkovic M. Lazovic M. „Medial Tibial Stress Syndrome: Case Report”. Med Pregl 2014. Institute for Rehabilitation, Belgrade

  3. Johnston E. Flynn T. Bean M. „A randomiyed controlled trial of a leg orthosis versus traditional treatment for soldiers with shin splints: a pilot study” Military Medicine 2006; 171: 40-45


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /demo/wp-content/themes/websitetheme/single.php on line 35