570 178 170
Poniedziałek i Czwartek 7.00-21.30, Środa 12.00-21.00, Wtorek i Piątek 9.00-21.00

Poznaj metodę FDM (Fascial Distortion Model)

Skończ z bólem

Jeśli odczuwasz dolegliwości związane z układem ruchu bądź układem nerwowym, jesteś po operacji, przebyłeś ostry uraz lub pracowałeś na objawy latami i nie znalazłeś do tej pory odpowiedzi i rozwiązania swoich problemów to powinieneś poznać metodę FDM.

O metodzie

Model Dystorsji Powięzi wg Stephena Typaldosa

Twórcą metody FDM oraz podejścia terapeutycznego w tej idei czyli Terapii Manualnej Typaldosa (TMT) jest Stephen Typaldos (1957 – 2006) amerykański osteopata i jednocześnie lekarz na oddziale urazowym. Cała historia metody jak to często bywa w nauce rozpoczęła się przypadkowo w trakcie typowego dnia pracy w gabinecie doktora T. W roku 1992r. wyleczył pierwszy Triggerband, zrobił to intuicyjnie za namową pacjentki kiedy wszystkie inne znane mu metody medycyny i osteopatii zawiodły. Swoje kolejne lata życia poświęcił rozwijaniu koncepcji.

Metoda FDM w rozwinięciu Fascial Distortion Model to podejście do leczenia zakładające, że każda dolegliwość z którą zgłasza się pacjent jest spowodowany odkształceniem (dystorsjami) w systemie powięziowym, które mogą dotyczyć jednego z 4 typów powięzi (podział ze względu na funkcję).

Pęczków powięzi – równolegle biegnące grupy włókien powięzi przenoszące siły prostopadłe, zalicza się do nich więzadła, mięśnie, rozcięgna

Powięzi gładkiej – tworzy warstwy powięzi i zapewnia odpowiedni przepływ płynów tkankowych i mechanikę kwasu hialuronowego co daje ergonomie ruchu tkanek przez ich optymalny ślizg i ruchomość

Powięzi pofałdowanej – powięź która odpowiada za amortyzacje stawów i w pośredni sposób układu mięsniowego zaliczamy do niej torebki stawowe oraz błony międzykostne i przegrody międzymięśniowe

Zwojów powięzi – zwoje otaczające nasze ciała najbardziej powierzchownie, służy ona ochronie tkanek miękkich przed działaniem sił zewnętrznych

Stephen Typaldos odkrył, że większość jeśli nie wszystkie dolegliwości pacjentów związane są z jedną lub wieloma z 6 dystorsji (odkształceń) układu powięziowego. Wśród nich rozróżniamy:

TB (triggerband)

CD (continuum distortion)

HTP (herniated triggerpoint)

FD (folding distortion)

CyD (cylinder distortion)

TF (tectonic fixation)

Brak tłumaczenia jest celowy ze względu na uniwersalny przekaz i zachowanie oryginalnego nazewnictwa.

Metoda FDM została opisana przez amerykańskiego lekarza i osteopatę Stephena Typaldosa D.O.. Założeniem głównym metody jest to że problem pacjenta,przyczyna jego dolegliwości leży w tzw. dystorsji powięzi (łac. Fascia) czyli odkształceniu tkanki łącznej.

Metoda Typaldosa

Terapia jest poprzedzona badaniem i postawieniem diagnozy wg FDM, polega ona na zastosowaniu przez terapeutę metody lub lekarza, specjalnych chwytów, ucisków i manewrów.

Możliwości terapeutyczne FDM

Terapeuci i lekarze FDM to osoby, które ukończyły wielostopniowe szkolenie w ramach European Fascial Distortion Model Association EFDMA. Dzięki temu gwarantowane jest skuteczne i bezpieczne leczenie według ustalonych międzynarodowych standardów.

Więcej informacji na stronie: http://fdm-europe.com/efdma-en/

Na poniższym filmie efekty 2 wizyt w gabinecie REH-ART w przypadku skręconego stawu skokowego z zerwaniem więzadła - 7 dni po skręceniu!!!